امنیت فرم اینترنتی و جلوگیری از دستکاری در آن

آرکپچا محافظ فرم های آنلاین

این روزها با گسترش ارتباطات در بستر وب، بسیاری از پرسش‌نامه‌ها و فرم‌های اطلاعاتی از طریق صفحات وب، بین مخاطبان توزیع می‌شود و اطلاعات مختلف جمع‌ آوری می‌شود. یکی از دلایل استفاده از صفحات وب برای پرکردن فرم‌ها و پرسشنامه‌ها، سرعت و دسترس‌پذیری بالای آن است. بی‌شک، دقت و صحت اطلاعات جمع‌آوری شده، برای تحلیل بهتر نتایج اهمیت بسیار زیادی دارد. در مقابل، هکرها و ربات‌ها همیشه سعی دارند تا با فعالیت‌های مخرب خود، بر صحت نتایج اطلاعات و داده‌ها تاثیر بگذارند. به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از فعالیت‌ هکرها و اسپم و حفظ امنیت فرم اینترنتی تمهیداتی بیاندیشید. در این مقاله درباره روش‌هایی برای بالا بردن امنیت فرم های اینترنتی بیشتر صحبت می‌کنیم.

امنیت فرم اینترنتی، امنیت فرم آنلاین

دستکاری در نظرسنجی های آنلاین

شرایطی را در نظر بگیرید که یک پرسشنامه بسیار مهم در مورد نحوه عملکردتان در وب‌سایت قرار داده‌اید. هنگام ارسال پاسخ توسط کاربران از هیچ روشی برای تضمین امنیت فرم اینترنتی استفاده نکرده‌اید. در این حالت هرکسی و از جمله اسپمرها با استفاده از هزاران ربات قادر به پاسخگویی به نظرسنجی هستند. بدون کپچا اسپمر به سایت شما حمله می‌کند و نتایج مورد نظرتان را به طور کامل تغییر خواهد داد.

 در مرحله بعد با استفاده از ابزرهای تحلیلی مانند گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) نتایج را مشاهده و تحلیل می کنید. تعداد بی‌شماری نظر از دستگاه‌های مختلف در زمان های متنوع را می‌بینید که حتی ابزارها و سیستم‌های تحلیل نتایج گوگل آنالیتیکس هم قابلیت تفکیک آن را ندارند. این مسئله باعث می‌شود که داده های به دست آمده به اندازه کافی قابل اتکا نباشند. و علاوه بر آن حتی ممکن است منجر به تحلیل‌های اشتباه و اتخاذ تصمیماتی شود که کسب و کار شما را از هدف اصلی دور کند.

تحلیل نتایج به دست آمده از فرم اینترنتی در گوگل آنالیتیک

دستکاری در نتایج نظرسنجی ها چه آسیبی به وب‌سایت شما می‌زند؟

نه تنها برای نظرسنجی‌های آنلاین، بلکه برای موارد دیگری مانند ثبت‌نام در وب‌سایت، ارسال نظر، خرید کالاها و یا حتی فروش بلیط همین روند توسط اسپمرها قابل اجرا است. می‌توانید شرایط بالا را هنگام ثبت‌نام در سایت نیز فرض کنید. میلیون‌ها ربات با IP های متفاوت در سایت شما ثبت نام می‌کنند. و اگر سرورهایتان توانایی کنترل این حجم از درخواست را نداشته باشد برای مدت زمان کوتاهی از دسترس خارج خواهد شد. حتی اگر بتوانید به این تعداد بالای درخواست رسیدگی کنید، پایگاه داده با مشکل بزرگی روبرو خواهد شد، زیرا پر از کاربران و اطلاعات قلابی شده ‌است.

در انتها شاید بتوانید گره بزرگی را که در پایگاه داده به وجود آمده به سختی، با صرف زمان طولانی و با از دست دادن نیمی از کاربران اصلیتان باز کنید. علاوه بر مختل کردن ترافیک وب‌سایت، دستکاری نظرسنجی و از بین بردن داده‌های مفید، ربات‌ها می‌توانند باعث کاهش رتبه سئو سایت هم بشوند. در این مرحله ربات با ارسال بک‌لینک‌های غیرمفید در بخش نظرات رتبه سایت شما را کاهش می‌دهد.

دستکاری در نتایج فرم اینترنتی

روش‌های تضمین امنیت فرم های اینترنتی

یک راه حل ساده اما پرخطر برای جلوگیری از دستکاری نظرسنجی، وضع قوانین برای ‌IP ها است. در این قوانین می‌توانید سیستم را به نحوی طراحی کنید که هر IP تنها یکبار قادر به رای دادن باشد. و یا از رای دادن IPهای پرت و غیرایرانی جلوگیری کنید. اما اگر افراد بیشماری از یک IP استفاده کنند و یا از کشورهای دیگر در این نظر سنجی شرکت کنند، این سیستم به ضرر شما عمل می‌کند. کاربران‌تان را کمتر از آنچه هست نمایش می‌دهد و درنهایت نتایج شما را غیر قابل استناد می‌کند.
اما یکی از بهترین گزینه‌ها برای مقابله با دستکاری در فرم اینترنتی استفاده از کپچا است.

کپچا چیست؟

کپچا (Captcha) راه حل بسیار موثر و ساده‌ای است. که بر اساس آزمون کاملا خودکار تورینگ (Turing test)، ربات و انسان‌ را از یکدیگر تشخیص می‌دهد. این آزمون برای اولین بار در سال 2000 توسط اساتید دانشگاه Carnegie Mellon و IBM طراحی شده ‌است. کپچا نوعی چالش است که در یک طرف سوالی پرسیده می‌شود. و در سمت دیگر برای تایید اعتبار باید جواب صحیح و معتبر وارد شود.

ایده کپچا در اصل از آزمون تورینگ گرفته‌ شده‌است. آزمون تورینگ ابزاری است که با آن می‌توان توانایی ماشین را برای نشان دادن رفتاری کاملا هوشمندانه و معادل یک انسان آزمایش کرد. اما کپچا به صورت معکوس از آزمون تورینگ استفاده می‌کند. در واقع در این آزمون تلاش می‌شود انسان‌ها به چالش کشیده شوند.

کپچا چیست

استفاده از کپچا برای امنیت فرم اینترنتی

با استفاده از یک آزمون کپچا قبل از تایید کردن اطلاعات وارد شده در فرم، می‌توانید از ربات اسپم‌کننده جلوگیری کنید. و تنها نتایجی را که توسط کاربران واقعی در فرم وارد شده دریافت کنید. با توجه به نوع کسب‌و‌کار و مخاطبان وب‌سایت می‌توانید از انواع مختلف کپچا برای تضمین امنیت فرم اینترنتی استفاده کنید. البته باید به این نکته توجه کنید که هرچه تکنولوژی امنیتی بالاتر می‌رود، اسپمرها هم به همان اندازه توانایی نفوذ به شبکه‌های پیچیده‌تری را به دست می‌آورند. خوشبختانه هنوز هکر‌ها و ربات‌های اسپم توانایی حل کپچا به زبان فارسی را ندارند. به همین دلیل استفاده از کپچای فارسی می‌تواند به طور کامل امینت فرم اینترنتی و نظرسنجی‌های وب‌سایت شما را تضمین کند.

آرکپچای ایرانی با استفاده از تکنولوژی پیشرفته، از وقوع اکثر حملات سایبری که توسط ربات‌ها انجام می‌شوند، جلوگیری می‌کند و افزون بر این می‌تواند مانع وقوع حملات مزارع کپچا شود. برای آشنایی بیشتر با آرکپچا و نحوه عملکرد آن می‌توانید با کارشناسان ما در آرکپچا صحبت کنید.

۳ thoughts on “امنیت فرم اینترنتی و جلوگیری از دستکاری در آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top